Guesthouse Sedliacky Dvor & srdce oravského regiónu Podbiel.
Ahoj všetkým,
týmto príspevkom Vám chcem posunúť ďalšie tipy, ako môžete tráviť úžasné 2 týždne s rodinkou, tento krát na Slovensku.
Dovolenku sme mali rozplánovanú na týždeň a týždeň. Na ten prvý sme opäť využili už nami dokonale overenú požičovňu obytných dodávok TRANSIT FORMER OBYTNE DODÁVKY. Vybrali sme si menšieho Transita a na ten náš pobyt bol plne dostačujúci. Už sme sa naučili, ako sa poskladať na večerný spánok, ako si uložiť veci, aby sme vedeli fungovať.
Destinácia bola mestečko Podbiel, čo je naozaj pekná lolakita vsadená v srdca Oravského regiónu. Máme tam rodinku a naša malá princezná Kuku svojich najobľúbenejších Baba Dede 🙂 Parking, bol vyriešený na ich pozemku, pekne v tieni stromov a aj napriek tieňu nám solár dokázal zásobovať auto celý čas. V okolí máte nevyčerpateľné možnosti kam sa vybrať. Napríklad skanzen v Zuberci, lanovka na Salatín, v okolí máte možnosť zajazdiť si na koňoch, nekonečné možnosti na hubárčenie. V strede obce sa nachádza reštaurácia Pizzeria a Reštaurácia Pod Lipou, kde majú vcelku veľký detský kútik, ale kávu si tu nedávajte. Bola naozaj otrasná.
Kuku tak skoro celý čas trávila vonku, alebo s babkou a bola nesmierne šťastná.
Po týždni nastal čas vrátiť campervan, oprať veci, zbaliť sa a vyraziť do Brezna, konkrétne do Camping Guesthouse Sedliacky Dvor. Na tento cemp som čítal len samu chválu, aj recenzie na Google dávali tušiť o tomto kempe patriaci Holandskému páru. Je to vkusne zariadený sedliacky dvor s rôznymi možnosťami ubytovania. Či už priamo v ich dome, v stane, vo vlastnom karavane, alebo, a to sme si zarezervovali aj my, napevno osadený 3 miestny karavan s veľkou zastrešenou drevenou terasou, chladničkou, varičom a sedením. Súčasťou dvora je kopec zvieratiek, ktoré môžu každé ráno Vaše ratolesti spolu s pani domácou nakŕmiť, alebo si len tak pohladkať. Dajú sa tu kúpiť domáce výrobky, objednať čerstvé pečivo, alebo navariť či niečo ugrilovať v spoločnom altánku, kde to žije celý deň, no najme večer. Detí bolo všade ako maku a nie je problém ich večer uložiť konečne vybité a šťastné. Majú tu aj trampolínu, menšie jazierko na kúpanie, bicykle, malé štrkové “pieskovisko” a tiež herničku so stolovým futbalom.
Ďalšou nespornou výhodou je lokalita, je tu naozaj hrozne veľa možností kam sa vybrať na celý deň. V Brezne sme objavili perfektnú herničku, rozdelenú na exteriér a ten bol naozaj veľký, a interiér. Komplex sa volal LEGIONARIK. V iný deň sme navštívili sysľovisko. To sme navštívili počas pracovného dňa, no i tak to bol masaker. Miesto je už hrozne prefláknuté návštevníkmi a sysle sú už prejedené 🙂 Čiže sa kľudne môže stať, že sa k sysľovi vôbec nedostanete. Nám sa to po veľkej snahe podarilo, ale cesta k zážitku bola bolestivá. Syseľ sa ukázal v žihľave, čo naše mimčo ešte nevedelo zhodnotiť. Nevadí, už aj zabudla na tento zážitok. Na sysľovisku volala na sysle takto a asi nikdy na to nezabudneme: Sklecook pooď. Pred sysľoviskom sú po oboch stranách parkoviska s jednotným parkovným 5€ bez rozdielu času tu stráveným. Platenie je možné cez web, alebo obsluhe a v cene parkovného je v podstate vstup na lúku. Zo sysľoviska sa môžete vybrať cez cestu kúsok vedľa do Rodinného parku Obrovisko. My sme však dali prednosť známemu Chmaročskému viaduktu.
Je proste fotogenický a aj cesty k nemu sú pre mňa ako milovníka motoriek magické a plné zákrut. parkovanie je kúsok pred viaduktom po pravej strane. Aj v okolí viaduktu sa dá stráviť mnoho času. A áno, po moste jazdí vlak…
Počas pobytu na Horehroní sa mi splnil ďalší sen, parný vláčik v Čiernom Balogu. Toľko krát som tam chcel ísť, až som sa tam dostal aj s rodinkou. Bol to jasný osud.
Parkovanie bolo problematické, ale kúsok ďalej boli potraviny a tam sa to dalo odparkovať na pána. Lístok sme si kúpili priamo na Čiernohorskej železnici. Chceli sme parnú lokomotívu a trasa viedla do skanzena, ktorý je však uzavretý pre škodcov, čo je škoda, lebo zážitok to mohol byť určite perfektný. Viete si nakombinovať 3 trasy, ktoré na seba časovo nadväzujú.
Veríme, že skanzen čoskoro spojazdnia a budeme ho môcť poctiť svojou návštevou.
Ako ďalší bod našej návštevy bol Chmaročský viadukt. Zaparkovať sa dalo luxusne na parkovisku kúsok pred viaduktom po pravej strane v smere od Brezna. Cesta sem ako pre motorkára bola jedna nádhera. Zvyšné osadenstvo už nemalo také nadšenie pre úžasné serpentíny. Neviem prečo 🙂
Na viadukte sa pohybovala hŕstka ľudí, a tiež som zvažoval, že tam vyleziem pre lepšiu orientáciu s dronom v domienke, že po viadukte už vláčiky nejazdia, ale omyl, omyl, jazdia. Ešte že som sa tam nevybral… 🙂 Viadukt je fotogenický, o tom žiadna. Určite aj množstvo príležitostí na turistiku bude, ale to snáď nabudúce, keď bude mimčo väčšie. Nasledujúci deň bolo už len povinné balenie a upratanie karavanu. Táto lokalita je všeobecne veľmi pekná a zaujímavá, je tam určite čo skúmať v celom Horehroní a tiež uvítame aj Vaše tipy, kam sa vybrať nabudúce.


